לומדים, יוצרים ומשלבים.

גלישה בטוחה ברשת

6.2.20

הורים יקרים!                                                                                                 

אנו מצויים בעידן אינטרנטי בו מתרחשים תהליכים דינאמיים המשפיעים על אורח החיים, על דרכי התקשורת ועל צריכת המידע. רשת האינטרנט מאפשרת דרכי תקשורת מגוונות באמצעים טכנולוגיים שונים: תוכנות למסרים מיידים, דואר אלקטרוני, קבוצות דיון, רשתות חברתיות ועוד.

השימוש ברשת מזמן יתרונות לצד סכנות רבות וחשיפה לתכנים ולמצבים שונים בהם יש אי נוחות וחוסר וודאות. מצד אחד יש בו סיכוי להיכרות עם מידע חדש ונגיש, ליצירת קשרים חדשים, להקלה על הבירוקרטיה בהתקשרות עם מוסדות שונים, מצד שני לצד היתרונות ישנם מצבים מסוכנים עם פוטנציאל לפגוע ולהיפגע.

המרחב האינטרנטי משפיע על חיינו בכל התחומים ומעורר חשיבה מחודשת על טשטוש הגבולות בין המרחב הפרטי לכללי. קיימת סכנה אמיתית לניצול לרעה של חופש הביטוי, לפגיעה בפרטיות, לפגיעה בשם הטוב של אדם, לפריצת הגבול בין תקשורת מקצועית לתקשורת אישית, לחשיפה לתכנים פוגעניים ועוד. צנעת הפרט, או הזכות לפרטיות, היא זכות בסיסית ביותר בכל משטר דמוקרטי והיא מעוגנת בישראל בעיקר במסגרת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בקרב הילדים קיים פער עמדות משמעותי לעומת עולם המבוגרים בכל הנוגע להתמודדות עם מצבי חיים שונים ובפרט בכל הקשור למצבים מסוכנים ברשת, אליהם הם עלולים להיחשף. ילדים ובני נוער פוגשים מגוון רחב של תכנים ברשת, יש תכנים שאינם מותאמים לגילם הכרונולוגי. הילדים מבלים שעות ברשתות החברתיות, בחדרי הצ'ט, באתרי המשחקים ועוד. האינטרנט הוא גם חלק בלתי נפרד בתהליך הכנת שיעורי הבית והלימודים, ומשמש ככלי עיקרי ליצירת קשר עם חברים קרובים, אפילו כאלה שגרים באותה השכונה. רוב הרשתות החברתיות הציבוריות אינן מאפשרות השתתפות של ילדים מתחת לגיל 13. גלישה ברשת מהווה הימצאות בסביבה פתוחה וזרה, שיש בה סיכונים רבים, למרות שכביכול יושבים בבית.

השבוע כמו בכל שנה, מערכת החינוך מציינת שבוע גלישה בטוחה ברשת, בסימן " סוף שיתוף במחשבה תחילה".

אנו בבית חינוך "רחל המשוררת" נקדיש מספר שיעורים בנושא זה. נשוחח מה היתרונות והסכנות ברשת, כיצד אני יכול להשמר מפני סכנות ברשת? כיצד יש להתנהל בקבוצות וואצפ ועוד.

המטרה העומדת בפנינו  היא לפתח בקרב הילדים שימוש מושכל ברשת. בנוסף, שכבות ד-ו יאזינו להרצאה ויחוו פעילות אינטראקטיבית שתופעל ע"י עמותת אשנ"ב (אנשים למען שימוש נבון באינטרנט) בנושא סייבר סקיוריטי – אבטחת מידע וסייבר.

יש להדגיש כי לאורך כל השנה אנו מקפידים על המשך הטמעת והתנהלות מיטבית ברשת.

אך אין די בכך, חשוב מאוד כי אתם ההורים תשוחחו עם ילדיכם בנושא זה, תנחו אותם לשימוש נכון ובטוח, תהיו ערניים למרחב התקשורתי הרחב בו הם משתמשים.

בברכה,

מיכל נגלשטיין רכזת תקשוב

עינת יפה יועצת ביה"ס

הגדרות כלליות כניסה למערכת